,, Z KULTURĄ MI DO TWARZY”
W tym roku szkolnym realizujemy w naszej szkole Międzynarodowy Projekt Edukacyjny ,, Z kulturą mi do twarzy” 2023/2024 (edycja IV)
W ramach tego projektu uczniowie brali udział w wielu różnych wydarzeniach kulturowych, artystycznych i patriotycznych, mających na celu wzmacnianie poczucia tożsamości indywidualnej, kulturowej, narodowej i regionalnej. Zadania, które będą lub już zostały zrealizowane, zgodnie z założeniami projektu, zawarte są w czterech modułach.
W ramach MODUŁU I – W KRAINIE MUZ uczniowie brali udział w następujących wydarzeniach:
- ,,Dzień Kropki”- dzieci brały udział w święcie kreatywności zorganizowanym w placówce, w którym motywem przewodnim była kropka.
- ,,Ekoinstrumenty”- w ramach konkursu uczniowie z klas I-III wykonali proste instrumenty muzyczne z wykorzystaniem surowców wtórnych.
- W ramach modułu I odbył się Koncert kolęd i pastorałek, którego wysłuchali uczniowie naszej placówki oraz ich rodzice.
- ,,Z wizytą w teatrze”- uczniowie klas I-III obejrzeli spektakl- musical profilaktyczny pt. ,,Alicja w Krainie Czarów” przygotowany przez aktorów Teatru Muzycznego Forte z Wrocławia. Uczniowie z klas I-III byli również w Baju Pomorskim na spektaklu pt. ,,Szewczyk Dratewka”
- Realizacja zadania ,,Będę aktorem” polegała na przygotowaniu i przedstawieniu przez uczniów klasy 2c inscenizacji do wiersza Jerzego Kiersta pt. ,,Dwunastu braci” dla innych klas z edukacji wczesnoszkolnej. Poza tym dzieci ze szkolnej grupy teatralnej przygotowały dla uczniów klas I-III oraz dla dzieci z przedszkola spektakl pt. ,,Jaś i Małgosia- całkiem nowa historia”.
- W kolejnym zadaniu ,,Spotkanie z muzyką” uczniowie z klasy 2c uczestniczyli w zajęciach z udziałem uczennic z Publicznej Szkoły Muzycznej I stopnia w Osieku nad Wisłą. Poza tym uczniowie naszej szkoły byli słuchaczami koncertu, w trakcie którego wystąpili uczniowie uczący się grać na różnych instrumentach właśnie w Publicznej Szkole Muzycznej I stopnia w Osieku nad Wisłą.
- W ramach realizacji zadania ,,Śladami przeszłości” uczniowie klasy 2c udali się do Muzeum Etnograficznego w Toruniu - życie na wsi 100 lat temu.
W kolejnym II MODULE – TU JEST MOJE MIEJSCE zadania obejmowały:
- ,, Warsztaty ludowe” podczas których uczniowie z klas I-III ozdabiali tradycyjne pierniki bożonarodzeniowe.
- ,, Dzień wspomnień i zadumy” – dzieci z klasy 1c zapalały znicze przy tablicach upamiętniających poległych mieszkańców regionu w czasie II wojny światowej.
- W ramach kształtowania postawy patriotycznej oraz szacunku wobec symboli narodowych dzieci włączyły się do wspólnego śpiewania hymnu narodowego w ramach akcji ,,Do hymnu!”.
- ,, Akcja Żonkile” polegała na włączeniu się do akcji organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, upamiętniającej powstanie w getcie warszawskim 19 kwietnia 1943 r. – w ramach tego wydarzenie dzieci m.in. obejrzały film, który powstał na podstawie opowiadania ,,Pamięć drobinek” Zofii Staneckiej z przeznaczeniem dla uczniów klas 1-3.
- W ramach zadania ,, Majowe święta” – uczniowie klas 4-8 oraz dzieci z klas pierwszych włączyły się w przygotowanie apelu z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja dla całej społeczności uczniowskiej i grona pedagogicznego.
MODUŁ III- KOCHAM, LUBIĘ, SZANUJĘ- zachęcił nas do wykonania bardzo ciekawych zadań, m.in.:
- ,,Kodeks dobrego zachowania”- na początku roku szkolnego każda klasa od pierwszej do ósmej opracowała zbiór zasad obowiązujących w danej grupie. W różnych klasach ma on odmienną formę: pisemną, obrazkową, mieszaną. Wszyscy uczniowie zobowiązali się do konsekwentnego przestrzegania ustalonych zasad.
- W naszej szkole został zorganizowany ,,Tydzień uprzejmości”. W ramach tej akcji dzieci z klas jeden trzy mogły włączyć się do różnych zadań, m.in.: tworzyły ŁAŃCUCH ŻYCZLIWOŚCI pisząc na paskach papieru różne oznaki dobra wokół nas, które następnie ze sobą łączyły , poza tym pisały na specjalnie przygotowanych tablicach różne wypowiedzi do hasła: ,, Zatrzymaj się kolego i napisz coś miłego…”
- 20 listopada w ramach akcji ,, Nie ma dzieci, są ludzie” zorganizowaliśmy w placówce obchody Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka . Uczniowie zapoznali się z Konwencją o prawach dziecka oraz przybliżyły sobie sylwetkę Janusza Korczaka.
- W ramach akcji ,, Kochamy naszą planetę”- 22 kwietnia obchodziliśmy w szkole DZIEŃ ZIEMI. Tego dnia dzieci z klas I-III wzięły udział w konkursie wiedzy o EKOLOGII , podczas którego odbyło się układanie haseł ekologicznych z rozsypanki wyrazowej, ważenie zgromadzonych zużytych baterii, rozwiązywanie quizów.
- ,,Drzewko szczęścia” – to akcja związana z datą 10 października, gdyż w tym czasie obchodzimy DZIEŃ DRZEWA. W ramach tego wydarzenia dzieci wybrały się na wycieczkę do lasu, podczas której poznały znaczenie drzew, mogły przyjrzeć im się z bliska. Dowiedziały się co robić, aby o nie dbać. Uczestniczyły także w sadzeniu drzewek w lesie.
MODUŁ IV – KULTURY ŚWIATA pomagał nam w przybliżaniu dzieciom historii i kultury innych krajów. W ramach tego modułu zostały wykonane następujące zadania:
- ,, Dzień pizzy” – uczniowie klasy 3a udali się do pizzerii, aby pod okiem fachowców uczestniczyć w warsztatach robienia pizzy.
- W ramach ,, Tygodnia europejskiego” – uczniowie poznawali kulturę i zwyczaje panujące w różnych krajach Unii Europejskiej. Były to m.in.: Włochy, Grecja, Hiszpania i oczywiście Polska.
- ,,Quiz wiedzy”- podsumowaniem zdobytej podczas zajęć wiedzy był udział w quizie wiedzy na temat poznanych krajów europejskich.
- ,,Niezwykła sztuka orgiami”- odbyły się zajęcia podczas których uczniowie klasy 1c zapoznali się historią powstania orgiami i wykonali pracę z wykorzystaniem tej techniki.
- ,, Karnawał na świecie” – w okresie karnawału uczniowie z klas I-III porównywali zwyczaje karnawałowe w Polsce i w innych krajach, a następnie uczestniczyli w zorganizowanym w szkole BALU KARNAWAŁOWYM.
Do końca roku szkolnego planujemy zrealizować jeszcze wiele ciekawych zadań z projektu Z KULTURĄ MI DO TWARZY.